Otyłość u młodzieży: przyczyny, konsekwencje i leki

Tytuł i podtytuł tej książki obiecują kompleksową analizę istotnego problemu zdrowia publicznego. Redaktorzy natychmiast jednak zniechęcają czytelników do tego pojęcia, stwierdzając, że książka skupia się na psychospołecznych aspektach otyłości u młodzieży, w przeciwieństwie do wcześniejszych prac, które koncentrowały się na problemach zdrowia fizycznego. Pomimo mylącego tytułu redaktorzy zgromadzili imponującą grupę autorów, którzy całkiem dobrze opisują psychospołeczne i behawioralne aspekty otyłości dziecięcej. Przyczyny otyłości u dzieci zostały omówione w pierwszej części książki, począwszy od przeglądu genetycznych podstaw otyłości. Badanie tych zasad jest młodym polem o ekscytujących implikacjach dla zindywidualizowanej oceny i leczenia otyłości i jej współistniejących stanów. Autorzy rozdziału na temat wczesnych wzorców aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i diety wnioskują, że skrócenie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może mieć korzystny wpływ na masę ciała. Jednak dokładne składniki diety i rodzaje aktywności fizycznej, które powinny być zalecane, są mniej zrozumiałe. Trzeci rozdział w tej sekcji to doskonałe badanie społecznych i interpersonalnych wpływów na zachowania, które odnoszą się do wagi, w tym ról rodzin, rówieśników i mediów.
Druga część książki jest szczególnie cennym wkładem w psychospołeczne efekty nadmiernej masy ciała, takie jak stygmatyzacja, złe traktowanie przez rówieśników, depresja, uszkodzenie samooceny i obrazu ciała oraz zaburzenia odżywiania. Podano wiele przydatnych wskazówek dotyczących badań i praktyki klinicznej. Trzecia sekcja zawiera rozdział dotyczący klinicznych procedur przyjmowania dla młodzieży z nadwagą, która może pomóc w projektowaniu programów leczenia, a także cenne rozdziały dotyczące podejścia behawioralnego do leczenia i zapobiegania nadwadze. Książka kończy się użytecznym rozdziałem, napisanym przez redaktorów Leslie Heinberg i J. Kevina Thompsona, na temat przyszłych kierunków badań nad profilaktyką i leczeniem otyłości u dzieci.
Jednym z niedociągnięć, które ograniczają przydatność tej książki, jest definicja otyłości. Mało kto wspomina, że problemem zdrowotnym, którym należy się zająć, jest nadmiar masy tłuszczowej (lub tłuszczu trzewnego) oraz wskaźnik taki jak wskaźnik masy ciała (BMI) oparty na zależności między wysokością a waga jest tylko surogatem dla otłuszczenia. BMI ma dużą użyteczność epidemiologiczną, ponieważ jest silnie skorelowany z całkowitą otyłością ciała i można go łatwo zmierzyć; w związku z tym jest szeroko stosowany w ocenie trendów populacji. Rzeczywiście, właśnie ten rodzaj śledztwa zaalarmował nas na niepokojący wzrost otyłości w ciągu ostatnich kilku dekad.
Jednak klasyfikacja podwyższonego BMI jako identycznego z otyłością jest niefortunnym trendem, ponieważ niektóre interwencje profilaktyczne lub terapeutyczne mają zróżnicowany wpływ na masę beztłuszczową i beztłuszczową. Ponadto młodzież ze stosunkowo dużą ilością beztłuszczowej masy ma wyższe wskaźniki metabolizmu spoczynkowego i wyższe całkowite wydatki energii, co pozwala im spożywać duże ilości pokarmu, niekoniecznie stając się otyłymi. Powiązaną słabością książki jest brak uwagi na intensywność aktywności fizycznej Istnieją pewne dowody na to, że intensywna aktywność fizyczna (np. Piłka nożna, koszykówka, taniec) jest wyraźniej związana z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia umiarkowane (np. Chodzenie do szkoły). Ponadto interwencje, które wymagają zwiększenia intensywnej aktywności fizycznej, mają korzystny wpływ na równowagę masy beztłuszczowej i tłuszczowej zarówno u otyłych, jak iu osób młodych. Aby sformułować i wdrożyć interwencje, które są skuteczne w poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia naszej młodzieży, musimy zrozumieć dokładne zachowania, które są odpowiedzialne za nadmierne otłuszczenie.
Niezależnie od tych ograniczeń, książka ta stanowi cenny dodatek do naszego zrozumienia psychospołecznych i behawioralnych aspektów otyłości u młodzieży.
Bernard Gutin, Ph.D.
University of North Carolina, Chapel Hill, NC 27516
com
[więcej w: stomatolog dla dzieci warszawa, stomatolog kielce cennik, usg narządu ruchu ]

Powiązane tematy z artykułem: stomatolog dla dzieci warszawa stomatolog kielce cennik usg narządu ruchu