Samobójstwo z pomoca lekarza – wyniki ankiety

Niedawno daliśmy czytelnikom możliwość podzielenia się swoimi opiniami na temat samobójstwa wspomaganego przez lekarza w decyzjach klinicznych, interaktywnej funkcji, w ramach której eksperci omawiają kontrowersyjny temat, a czytelnicy głosują i publikują komentarze. Przedstawiliśmy przypadek 72-letniego mężczyzny z Oregonu, który otrzymywał opiekę paliatywną z powodu przerzutowego raka trzustki i rozważał samobójstwo wspomagane przez lekarzy.1 Prawa stanowe w Oregon2 i Waszyngtonie3 pozwalają lekarzom pomagać pacjentom w takich prośbach poprzez stosowanie leki kończące życie. Eksperci przedstawili przeciwne opinie na temat samobójstwa wspomaganego przez lekarza. J. Donald Boudreau i Margaret Somerville z Uniwersytetu McGill argumentowali, że lekarze nie powinni mieć pozwolenia na samobójstwo, ponieważ jest to sprzeczne z obowiązkiem lekarzy w zakresie leczenia. Nikola Biller-Andorno z Uniwersytetu w Zurychu przedstawił stanowisko, że le karze mają obowiązek nie tylko leczyć, ale także łagodzić cierpienie i że w przypadku niektórych pacjentów może to pomóc im w zakończeniu ich życia. Ten artykuł dotyczący decyzji klinicznych zbiegał się z publikacją specjalnego artykułu, który omawiał wdrażanie programu samobójstw wspomaganych przez lekarza w Seattle i przedstawił dane na temat korzystania z programu w Waszyngtonie i Oregonie.4 Tylko kilka krajów zapewnia mechanizm prawnie usankcjonowany. dla lekarzy, aby pomóc pacjentom w zakończeniu życia, ale kwestia ta jest przedmiotem zainteresowania wielu obecnych organów ustawodawczych, sądów i organizacji medycznych.
Nasza strona otrzymała w sumie 5205 głosów. Zauważyliśmy jednak, że było kilka głosów w krótkim odstępie czasu z kilku lokalizacji w Kanadzie. Nie można było odróżnić ważnych głosów od błędnych głosów, dlatego też wyeliminowaliśmy te głosy z tej dyskusji. Czytelnicy biorący udział w sondażach opi nii klinicznej proszeni są o głosowanie tylko raz. Internetowe głosowanie, podobnie jak w artykułach dotyczących decyzji klinicznych, jest podatne na uprzedzenia i prawdopodobnie nie jest naukowo uzasadnione.
Czytelnicy z 74 krajów oddali 2356 unikalnych głosów; Amerykańscy czytelnicy z 49 stanów oddali 1712 głosów. Ogólnie rzecz biorąc, 65% czytelników uważało, że samobójstwo z udziałem lekarza nie powinno być dozwolone; stopa wśród amerykańskich wyborców była podobna, z 67% głosów przeciwko samobójstwu wspomaganym przez lekarza.
Wśród 74 krajów, 11 miało większość głosów na korzyść samobójstwa wspomaganego przez lekarza. Czytelnicy w tych krajach oddali w sumie 97 głosów; największa liczba tych głosów (37) została oddana przez czytelników z Meksyku. Osiemnaście stanów USA miało większość głosów popierających samobójstwo wspomagane przez lekarza. Co ciekawe, Oregon i Waszyngton nie należały do tej grupy.
Opublikowano ponad 200 komentarzy. Czytelnicy, którzy sprzeciwiali się samobójstwu z udziałem lekarza, zadawali sobie pytanie, czy samobójstwo jest prawem cywilnym, czy prawami człowieka, wyrazili przekonanie, że pomoc przy popełnieniu samobójstwa naruszyła przysięgę lekarza, by nie wyrządzić żadnej krzywdy, i martwią się o śliskie zbocze, w którym samobójstwo wspomagane przez lekarza może ostatecznie doprowadzić do eutanazja. Komentarze na korzyść samobójstwa wspomaganego przez lekarzy podkreśliły wagę szanowania autonomii pacjentów i zauważyły, że jeśli lekarze pomagają przy porodzie, powinni również odgrywać rolę w asystowaniu przy śmierci. Duża liczba komentatorów po obu stronach podziału zgodziła się na znaczenie opieki paliatywnej, w tym hospicjum, w zakresie pomocy pacjentom nieuleczalnie chorym w radzeniu sobie z objawami fizycznymi i psychicznymi.
Głosowanie i komentarze wskazują, że sposób, w jaki pacjenci umierają , a rola opieki paliatywnej pozostanie kwestiami spornej debaty.
Materiał uzupełniający
[więcej w: mastif tybetański allegro, aa warszawa, psychoterapia poznawczo behawioralna warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: aa warszawa mastif tybetański allegro psychoterapia poznawczo behawioralna warszawa